Feature vs. Product team

Petr Šiller
3 min readJun 30, 2020

--

Dovolil jsem si sepsat stručné shrnutí ze skvělého Design Better Podcast Why product management is misunderstood. Marty Cagan zde popisuje svůj pohled na současné produktové týmy a přístup k tvorbě produktu. Hodně mě to zaujalo a určitě tento díl doporučuji poslechnout celý.

V základu jsou dva typy produktových týmů, oba zahrnují produktové manažery, programátory a designery.

Feature team

Většina týmu představují takzvané “feature teamy”. Týmy které vytvářejí a navrhují funkcionalitu (features), kterou po nich chce vedení. Všechno je řízeno road mapou, kde je několik nových funkcí a termínů, do kterých všichni doufají, že se to stihne. V těchto týmech se dělá hlavně návrh wireframes, desing UI, možná trocha uživatelského testování, ale žádný výzkum. V tomto modelu nejsou žádní opravdoví produktoví manažeři, pouze projektoví manažeři. Takže ačkoliv jsou v těchto týmech často lidé s titulem „produktový manažer“, jedná se ve skutečnosti „pouze“ o projektové manažery.

Když se zeptáte v rámci tohoto týmu, proč to dělají odpověď bude většinou „byznys to po nás chce“. Doslova vidí vedení jako své zákazníky.

Product team

Produktový tým vypadá na první pohled stejně. Má produktového manažera, designery a programátory, ale v tomto případě opravdu navrhují produkt. Na místo road mapy jim je dán problém, který je potřeba vyřešit. Většinou je to uživatelský problém (může být i byznysový), ale důležité je, že řeší problém. A v tomto modelu je potřeba opravdový produktový manažer. Produktový manažer, který zajistí, že řešení které vyvoříme zákazníci budou ochotni koupit a bude pro ně mít hodnotu, bude legální, etické, zapadá to do strategie firmy, umíme řešení komunikovat, prodávat atd. A tohle všechno je práce produktového managera.

Na místo road mapy jim je dán problém, který je potřeba vyřešit.

Způsob práce

V rámci feature teamu funguje obvykle spolupráce ve stylu: Produktový manažer napíše požadavky (user story) a předá je na designery se slovy “potřebuji návrh”.

Pak tyto návrhy předloží programátorům, aby je implementovali. Tohle je klasický „waterfall“. V tomto modelu se prakticky nikdy žádné inovace nedočkáme.

V rámci “produktového týmu” produktový manažer, designer a programátor hledají řešení společně. V praxi to obvykle vypadá tak, že si vydefinují problém, který chtějí řešit a designer pak začne první nápady přetvářet do prototypu. Produktový manažer a programátor se pak dívají na prototyp, hrají si sním a zkoumají dvě věci.

Programátor zkoumá, zda by byl lepší způsob jak to celé vyřešit po technické stránce, protože on je ten, co je odborníkem na technologie. A zjišťuje, je-li na prototypu něco, co bude příliš komplikované implementovat.

Produktový manager se dívá na prototyp a ptá se: Je to něco co dokážeme komunikovat zákazníkům, je to něco co dokážeme prodat, je to něco co zaujme naše zákazníky … ?

A po prvních x iteracích zazní určitě mnohokrát “ne, tohle není dobré”. Často i sám designer, po té co dokončí prototyp sám řekne, že to nebyl dobrý nápad. Ale to je normální, tento proces zahrnuje spoustu iterací (a o to vlastně jde). Na konci dojdeme do stavu, který je „ucházející“. Myslíme si, že naši zákazníci to budou chtít koupit, budou to používat , dokážeme to vyrobit atd.

Kdy je práce hotová

Feature team je obvykle s prací u konce ve chvíli, kdy nasadí požadovanou funkcionalitu do provozu. Ideálně pak v termínu, který je uveden v road mapě.

V produktovém týmu je hotovo, když opravdu vyřeší daný problém. Pokud by například byl problém, že řekněme pouze 1% zákazníků kupuje produkt mezinárodně a mi nemůžeme provozovat životaschopný byznys s méně než 4% mezinárondních prodejů, tak se musím dostat na 4 %. A to bereme za úspěch, pak je hotovo.

Pouhé dodání funkcionality není ještě úspěch

Můj pohled

Neviděl bych rozdělní feature/produktový tým tak striktně. Nic není černobíle a řekl bych, že v obou týmech budou určité překryvy. Hlavní problém ale stále vidím v celkové absenci “discovery fáze” u většiny firem. Stále řešíme jakou funkcionalitu přidáme místo abychom se snažili definovat a vyřešit konkrétní problémy.

Mimochodem, nevíte o šikovném product designerovy?

Do Notina hledáme produktového managera, kdyby měl někdo zájem, určitě se ozvěte. Pokud bych měl převzít názvosloví z článku, tak začínáme budovat produktové týmy a potřebovali bychom s tím pomoc :)

--

--

Petr Šiller
Petr Šiller

No responses yet